Doç. Dr. Emre Hocaoğlu

Meme Estetiği

Meme Büyütme:

Meme büyütme ameliyatını, memelerinin küçük olduğunu düşünen kadınlarda vücut hatlarını düzeltmek için, gebelik sonrası meme hacmindeki kaybı düzeltmek için, memelerdeki asimetrinin azaltılması için, kaybedilmiş memeyi yeniden oluşturmak için ve eskiden yerleştirilmiş meme implantlarının (protezlerinin) değiştirilmesi için yapmaktayız. Meme büyütme ameliyatı için silikon meme protezleri kullanmaktayız. Nadiren ek seanslarla meme protezinin çevresine kişinin kendi yağ dokusu ile destek yapmak, çok nadiren de yalnızca kişinin kendi yağ dokusunu kullanarak birkaç seanslık işlemlerle büyütme yapmak mümkün olabilmekte. Daha çok memealtı çizgisinden, daha az sıklıkla da koltukaltı kesisi ile bu ameliyatı gerçekleştirmekteyiz. Protezleri hastanın tıbbi gereksinimine, anatomik yapısına ve sosyal yaşantısına göre kas altı, kas üstü-fasya altı veya kas üstü planlara yerleştirmekteyiz. Yaklaşık bir buçuk saat süren bir ameliyatla yeni bir hayat başlar.

Meme büyütme ameliyatının yapılması için sebepler nelerdir?

 • Memelerde küçüklük olması
 • Memelerde asimetri olması
 • Doğumdan sonra süt vermeye bağlı memelerin içinin boşalması
 • Kilo verme ile memelerde küçülme ve sarkma olması
 • Kanser cerrahisi sonra memenin yokluğu

Kaç çeşit meme büyütme ameliyatı vardır?

 • Silikon (protez) ile büyütme
 • Yağ enjeksiyonu
 • Dolgu maddesi enjeksiyonu

Silikon (protez) ile meme büyütme ameliyatından önce diğer yöntemlerden kısaca bahsetmek gerekirse: Meme silikonu zararlı bir maddeymiş gibi, ameliyatı tehlikeliymiş gibi, diğer yöntemler daha sağlıklıymış gibi yanlış bilgiye sahip olan hastaları bilinçlendirmek gerekir.

Silikon tehlikeliymiş, yağ enjeksiyonu yaptırsam, meme dokusunu büyütücü kremler veya haplar kullansam daha sağlıklı değil mi diye sorularla karşılaşıyoruz.

MEME BÜYÜTMEDE YAĞ ENJEKSİYONU

Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme hastanın bir bölgesinden alınan yağ dokusunun meme dokusunun altına enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir. Yağ enjeksiyonun birçok dezavantajı mevcuttur. Enjekte edilen yağ kısa süre içinde erimekte ve tekrarlanması gerekmektedir. Yağın erimesi bazen bir memede fazla olurken diğer memede az olduğunda asimetrik görüntüler oluşmaktadır. Tekrar yağ enjeksiyonu yaptırmanız gerekecektir, bu da birkaç kez daha ameliyat olmanız anlamına gelir. Ayrıca genellikle meme dokusu gelişmemiş hastaların çoğu zayıf hastalardır ve bu hastalarda zaten yeterli yağ dokusu bulmak da imkansızdır. En son olarak meme dokusuna yağ enjeksiyonu yapıldığında memede kistler, nekrozlar oluşup ileride mamografi veya USG ile değerlendirilmesi zorlaşacaktır. Yağ enjeksiyonu ile ne kadar büyütme yapılacağı önceden belli olmamaktadır. Bu kadar dezavantajı olduğu yağ enjeksiyonu meme büyütmede tercih edilen bir yöntem değildir.

SİLİKON İLE MEME BÜYÜTME AMELİYATI

Konulan silikonun şekline göre çeşitleri:

 • Anatomik (damla)
 • Yuvarlak

Konulan silikonun yüzeyine göre çeşitleri:

 • Düz yüzeyli
 • Texture yüzeyli

Silikon (protezin) yerleştirildiği bölgeler:

 • Meme dokusunun altı
 • Kas dokusunun altı

Silikonun konulduğu giriş yerleri:

 • Meme ucu
 • Meme altı
 • Koltukaltı
 • Göbek deliği

Bu konuları sağlıklı bir şekilde açıklamadan önce meme büyütme ameliyatında sorulan bir kaç soruyu incelemek gerekir.

* Meme büyütme ameliyatından sonra (silikon ile) süt verebilir miyim?

* Silikon ameliyatından sonra bir sağlık sorunuyla karşılaşır mıyım?

* Silikonum patlar mı?

* Ameliyattan sonra silikonlu olduğum anlaşılır mı?

* Ameliyattan sonra ne zaman işe başlarım?

Hastalar tarafından en sık sorulan sorular bunlardır.

Silikon ameliyatından sonra rahatlıkla süt verebilirsiniz. Çünkü silikon süt bezlerinin altına yerleştirilmektedir. Katı silikon maddesinin vücuda bir zararı yoktur. Kansere sebep olmaz.
Silikonunuzun günlük hayatınızda herhangi bir hareketinizle, sporla veya herhangi bir aktivite sırasında patlaması mümkün değildir. Sadece kesici veya delici bir aletle yaralanması mümkündür. Eğer silikon ameliyatı için uygun bir hasta iseniz ve ameliyat sonrasında bir komplikasyon oluşmamışsa hiç kimse sizin silikon ameliyatı olduğunuzu anlamaz. Ameliyat gününden 2-3 gün sonra rahatlıkla işe başlayabilirsiniz. Meme büyüklüğünüze, silikonun şekline (damla-yuvarlak), kas altı veya kas üstü olduğuna, meme ucundan mı yoksa meme altından mı koyulacağına doktorunuzla yapılan görüşmede karar verilecektir.

MEME BÜYÜTME AMELİYATININ SÜRECİ

 • Öncelikle doktorunuzla bir ön görüşme yapacaksınız. İstediğiniz göğüs ölçüsü ve sizin vücudunuza uygun olan göğüs ölçüsü görüşmenin konusu olacaktır. Silikonun meme ucundan, meme altından veya koltuk altından olup olmayacağına karar verilecektir.
 • Deneme silikon ile aşağı yukarı size konulacak silikonun ölçüsüne karar verilecektir. Bunda bel ve kalça ölçünüzün de önemli rolü vardır. Ayrıca damla veya yuvarlak silikonun sizin vücudunuzda nasıl durabileceği hakkında bilgi verilecektir.
 • Daha sonraki aşamada ise ameliyat gününüz belirlenecektir. Ameliyattan önce 1 hafta boyunca aspirin içmemeniz özellikle hatırlatılacaktır.
 • Ameliyat olacağınız günün sabahı aç karnına hastaneye geleceğiniz size bildirilecek. Gerekli kan tahlilleriniz, meme usg veya mamografi tetkikleri yapılacak ve anestezi doktoru sizi görecektir.
 • Tahlilleriniz sonrası doktorunuz gelip çizimlerinizi yapacak ve fotoğrafınızı çekecektir. Fotoğrafınızı çekmedeki amacımız; ameliyat öncesi ve sonrası görüntülerinizi karşılaştırıp size göstermektir. Hiçbir şekilde sizin izniniz olmadan hiçbir hastaya gösterilmez ve internet sitesinde yayınlamaz. Çizim ve fotoğraftan sonra yaklaşık 1,5 – 2 saatlik bir operasyona alınacaksınız.
 • Operasyon sonrası 1 gece hastanede kalacaksınız ve sabah doktorunuz gelip sizi görecek ve taburcu edecektir. Memenizin üzerinde kıyafetlerinizden anlaşılmayan bir pansuman olacaktır. Antibiyotik ve ağrı kesicileriniz reçete edilecektir.
 • Ameliyat sonrası en çok sorulan diğer bir soru çok ağrım olacak mı? Ameliyat sonrası verdiğimiz ağrı kesici ilaçlar ağrınızı yok etmek için yeterlidir. Gelişen teknoloji sebebiyle artık silikon ameliyatları çok ağrılı değildir. Eskisi gibi günlerce yatmanızı gerektirecek bir ameliyat değildir. Ağrı eşiği tamamen kişiyle ilgili bir problem olmasına rağmen ağrınız iki- üç gün içerisinde azalacaktır.
 • Ameliyat sonrası 1 ay boyunca, verilecek olan sporcu sütyeni kullanacaksınız.
 • Ameliyat sonrası karşılaştığımız ikinci soru da göğüslerim bu kadar sert, gergin ve ödemli mi olacak? Tabi ki hayır… Eğer hep böyle gergin olsaydı kimse silikon ameliyatı olmazdı. Bir ay içerisinde yavaş yavaş ödeminiz azalacak ve iki ay içinde de göğsünüz gerçek şeklini alıp doğal bir yumuşaklığa kavuşacaktır.
 • Ameliyattan sonra 3-4 gün içinde bir kere sizi pansumana çağıracağız. Dikişleriniz kendiliğinden eriyecek. Banyo yapmanıza ilk pansuman sırasında karar verilecektir.
 • Spora başlamanıza ise doktorunuz takiplerinde 1-2 ay içinde izin verecektir.
 • Ameliyattan yaklaşık 10 gün sonra önereceğimiz masajlara başlayacaksınız.
 • Ameliyat sonrası ise 5 senede bir meme USG veya meme MR çektirerek, hem memenizin hem silikonunuzun durumunu takip edebilirsiniz.
 • Meme ucunuzdaki his kaybı, uyuşukluk 3-6 içinde düzelecektir.

Meme silikon ameliyatının komplikasyonları nelerdir?

Meme silikon (protez) ameliyatlarında her ameliyatta olan riskler geçerlidir. Kanama, enfeksiyon gibi riskler olabilir. Fakat ameliyat öncesinde bir hastalığı olmayan, tetkiklerinde bir sorun çıkmamış hastalarda bu komplikasyonlar çok nadirdir. Ameliyat sırasında ve sonrasında antibiyotik kullanılmaktadır. Kapsül oluşumu çok nadir görülen bir komplikasyondur. Bu komplikasyonun son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle kullanılan yüzeyi pürtüklü meme protezleri ile oluşmadığı bildirilmektedir. Tedavisi protezin çıkarılıp kapsülün temizlenmesidir. Yeni protezin konulmasına engel değildir. Meme başında his kaybı ameliyattan sonra görülen geçici bir sorundur. Yaklaşık 6 ay içinde düzelmektedir.

Meme büyütme (göğüs büyütme) operasyonu öncesinde uzman doktorunuzla birlikte yapacağınız görüşmeler doğrultusunda operasyon tipine, anestezi şekline ve takılacak protez çeşidine karar vermeniz gerekmektedir.

Operasyon öncesinde doktorunuz sizi operasyon ile ilgili olarak detaylı şekilde bilgilendirmelidir. Bu bilgiler ışığında ideal protez boyutunuz tespit edilmektedir. İdeal protez boyutunun belirlenmesinde, yaşınız, boyunuz, kilonuz, göğüs kafesi genişliğiniz gibi bilgiler önemli yer tutmaktadır.

Meme büyütme ( göğüs büyütme ) operasyonlarında dışı silikon, içi ise jel silikon ya da serum fizyolojikten oluşan iki tip protez kullanılmaktadır. Serum fizyolojik içeren protezlerde zamanla doku kaybı ve yaşlanma dolayısı ile gelişen hacim kaybı görülmektedir. Fakat jel silikon içeren protezlerde böyle bir sorun olmamaktadır. Son dönemde kohesif protezler geliştirilerek silikoun doku içerisine sızması önlenmiştir.

Meme büyütme ( göğüs büyütme) operasyonlarında kullanılan protezlerdeki silikon maddenin sağlığa zararlı hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Herhangi bir sebepten eğer çıkarttırmak istediğinizde rahatlıkla lokal anestezi ile çıkartmak mümkündür.

Silikon modelleri damla ve yuvarlak olarak ikiye ayrılmaktadır. Yuvarlak protezler markasına göre moderate, high ve ultrahigh olarak çeşitli alt tipleri vardır. Yine damla dediğimiz anatomik protezlerin markasına göre dual protez, moderate plus şeklinde alt tipleri vardır. En doğru model doktor ile hastanın beraber konuşup ölçü alarak karar verilmelidir.

Meme Küçültme:

Büyük olan memeler hem kozmetik, hem psikolojik, hem de işlevsel bir takım sorunlara yol açar. Genç yaşlarda büyük meme, psikososyal etkileri ile bir utanma nedeni olabilmektedir. Fiziksel etkileri ise boyun, omuz ve sırt ağrısı, sutyenlerin omuzlarda oluşturduğu rahatsız edici oluklar, memelerde ağrı, meme altında kaşıntı ve kızarıklık olarak sayılabilir. Meme küçültme ameliyatı ile ağırlık yapan meme dokusu azaltılır, büyük bir alanı kaplayan ve sarkan meme derisi küçültülür, olması gerekenden aşağıda konumlanmış olan meme başı/meme ucu yukarı taşınır. Yaklaşık üç saat sürecek bir ameliyatla yeni bir hayat başlar.

MEME KÜÇÜLTME OPERASYONLARI

Doktorunuza mutlaka yeni doğum yapıp yapmadığınızı, bir daha doğum yapmak isteyip istemediğinizi bildiriniz. Eğer yeni doğum yaptıysanız emzirmeniz bittikten 3-6 ay sonra meme küçültme veya meme dikleştirme ameliyatı olabilirsiniz. Eğer ameliyattan sonra tekrar doğum yapmak ve süt vermek istiyorsanız doktorunuz ona uygun ameliyat tekniği yapacaktır.

Memenizin büyük olması siz de duruş bozukluğu, sırt ve boyun ağrısı, memelerinizin altında yaralar gibi sağlık problemler yaratabilir. Bu yüzden meme küçültme ameliyatı kadın için sağlık ameliyatıdır. Ameliyatta meme dokusunun bir kısmı alındığı için kanser riski azaltılmış olacaktır. Ve meme dokunuz azaldığı için ileride görüntüleme yöntemleri ile teşhisiniz daha kolay olacaktır. Ayrıca ameliyat sırasında çıkarılan meme dokusu patolojiye gönderildiği için de erken teşhis gibi önemli bir şansa sahip olacaksınız.

Meme küçültme ameliyatında; Memenin büyüklüğüne göre, ileride doğum yapıp yapmayacağına göre ve izin durumuna göre meme küçültme teknikleri değişmektedir. Teknikler arasında en iyisi “şudur” demek doğru değildir. Çünkü özellikle memenin büyüklüğü teknik şeklinde önemli rol oynar. En çok yapılan teknik “Ters T” dediğim yöntemdir. Diğer sık kullanılan yöntem ise meme ucunun altında “ I ” şeklinde ya da anahtar deliği görünümünde iz bırakan Lejour yöntemidir. Lejour yönteminde iz az kalmaktadır, fakat bazı hastalarda memenin alt kısmında büzük görünümde bir iz kalabilir. Bunu da hastaya ameliyat öncesinde anlatıp, 6. ayda lokal anestezi ile düzeltileceği mutlaka söylenmelidir.

Meme dokusunun vücut ölçülerine göre büyük olması kişiyi birçok yönden kısıtlar. Büyük ve sarkık memeler kişiyi olduğundan daha kilolu, daha ileri yaşta gösterdiği gibi fit görünümüne de engel olur. Genellikle büyük memeye meme sarkıklığı da eşlik eder. Meme sarkıklığının giderilmesi ve memenin küçültülmesi ameliyatın temel hedefidir. Meme küçültme-dikleştirme operasyonunda ameliyat öncesi hastaya özel yapılacak tasarımın önemi çok fazladır. Burada hastanın ne kadar büyüklükte bir meme istediği, dekoltesinin nasıl bir görünümde olmasını istemesi önemlidir.

Meme Dikleştirme:

Memelerin görünümü zamanla değişir. Bu değişimde büyük rolü olan faktörler; gebelik, emzirme, vücut ağırlığında değişimler, yaşlanma ve yerçekimi olarak sayılabilir. Büyüklükten ziyade sarkmanın ön planda olduğu durumların tedavisinde meme dikleştirme ameliyatı yapmaktayız. Bu ameliyat ile fazla ve sarkmış olan meme derisi küçültülür, sarkmış meme dokusu toparlanır ve yeniden şekllendirilir, meme başı/meme ucu yukarı taşınır. Hacim yetersizliğinin de sarkmaya eşlik etmesi durumunda silikon meme protezi yerleştirilerek meme dikleştirme yapılır.

MEME DİKLEŞTİRME

Birçok kadın için pitotik veya sarkık göğüsler endişe kaynağıdır. Göğüsler genellikle zamanla estetiğini, sıkılığını ve dinamik şeklini kaybeder. Yaşlanma, yer çekimi, kilo kaybı, ağır bir diyet programı, hamilelik ve emzirme tüm sarkık göğüslerin gelişimine katkıda bulunuyor.

Genellikle kendi meme büyüklüğünden memnun fakat sarkık göğüslere sahip olan hastalara, daha estetik, sarkıklığı giderilmiş ve sıkılaştırılmış göğüsler için bir meme dikleştirme operasyonu yapılabilir. Bazı hastaların zaman içinde meme hacminde önemli miktarda kayıp olduğunda mutsuz olabilir. Bu gibi durumlarda meme protezi yerleştirerek memenin boyutu artırıldığı gibi şekil ve konumu da geliştirilmiş olunur.

Sarkık göğüsler meme dikleştirme operasyonu için iyi bir adaydır. Bazen meme başı da zamanla büyümeye başlar, meme dikleştirme ile orantılı meme başı görünümü ile estetik ve yükselmiş bir meme profili sağlanır.

Meme Sarkıklığının Sınıflandırılması:

1.Evre; Meme başı meme altı oluk hizasında, 2.Evre; Meme başı meme altı oluğunun altında, 3.Evre; Meme başı meme dokusunun en alt sınırında ve aşağı bakar konumundadır.

Göğüslerinizin daha dolgun görünmesini istiyorsanız, meme dikleştirme ve büyütme operasyonunu düşünebilirsiniz. Daha küçük göğüsler istiyorsanız, meme dikleştirme ve küçültme operasyonunu birleştirerek düşünebilirsiniz.

JİNEKOMASTİ (Erkeklerde Meme Büyümesi)

Erkekde meme dokusunda kadın tipinde büyüme oluşmasıdır. Erkekte meme büyümesi her zaman bir hastalık bulgusu değildir. Jinekomastinin en sık sebebi, nedeni bilinmeyen bir durum ya da şişmanlıktır.  Bazı ilaçların etkisiyle ya da hormonal değişiklikler sonucu da ortaya çıkabilir. Jinekomasti, hormonal değişikliklere bağlı olarak, en sık ergenlik döneminde veya daha büyük erkeklerde görülmektedir. Ayrıca, jinekomastiye yol açan diğer durumların da bu hastalarda incelenmesi gerekir.

Erkeklerin neredeyse %40 ının sorunu olan jinekomastinin yarattığı özgüven eksikliği zaman zaman ciddi bir sorun haline gelmektedir. Jinekomasti operasyonu bu sorunun çözülmesinde en etkili yöntemdir. Üç ana tipi vardır: Glandüler tipte gerçek meme dokusu, lipomatöz tipte ise yağ dokusu artışı ve mikst (karışık) tipte ise hem meme dokusu artışı hem de yağ dokusunda artış bulunmaktadır. Bu tiplere göre tedavisi değişir. Operasyon öncesinde kitlenin ultrason ile incelenmesinde yapılır. Kitlenin sadece yağ dokusundan oluşup oluşmadığı ortaya konabilir.

Jinekomasti sıklıkla sosyal ve psikolojik sorunlara sebebiyet vermektedir. Jinekomasti sporla veya rejimle düzelmesi zor bir problemdir.
Cerrahi tedavi yöntemi olarak liposuction yani yağ alma ve meme bezinin çıkarılma yöntemleri en uygun tekniklerdir. Bu tedavi yöntemleri memenin muayene bulgularına göre değişkenlik göstermektedir. Meme dokusunda fazla miktarda yağ dokusu mevcut hastalarda liposuction yöntemi ile iyi neticeler alınmaktadır. Yağ dokusu fazlalığı ile birlikte meme bezi fazlalığı olan hastalarda ise liposuction ile birlikte meme dokusunun çıkarılması gerekebilmektedir. Eğer yağ ve meme dokusu fazlalığı ile birlikte deri fazlalığı da mevcutsa yağ ve meme dokusunun çıkarılıp aynı zamanda deri fazlalığının da birlikte çıkarılması gerekmektedir. Her iki teknikte de hastanın 1 gece hastanede kalması önerilir ve 1 ay süreyle korse takması gerekmektedir.

Jinekomasti ameliyatı yöntemleri arasında endoskopik cerrahi yöntem, lazer liposuction yöntemleri de son dönemde revaçta olan yöntemlerdendir. Her ameliyat sonrasında hasta 2 gün sonra işe başlayabilir. Günlük hayatına devam edebilir.

Randevu Alın
close slider