Yükleniyor

Ortognatik cerrahi; çenelere ilişkin şekil bozukluklarının düzeltilmesine yardımcı olan cerrahi bir yöntemdir. Çeneler birbirleriyle veya dişler çenelerle uyumlu olmadığında ihtiyaç duyulabilen bir tekniktir. Bu tedavide Ortodontist ve Cerrah birlikte çalışırlar. Dişler ortodontik olarak düzeltilir ve sonrasında çeneler cerrahi olarak yeniden konumlandırılır. Bu işlemler, sadece yüz görünümünü geliştirmekle kalmayıp, ayrıca dişlerin birbiriyle uyumunu ve düzgün fonksiyon görmesini de sağlar. Bu şekilde hasta daha rahat çiğneyebilir ve konuşabilir. Başka bir deyimle hem estetik hem de fonksiyonel bir iyileşme sağlar.

image
Klasik olarak dişlerinin kapanışları ile ilgili sorunları olan hastalar, görünümlerindeki bozukluğu profillerindeki bozukluk nedeniyle fark edebilir. Üst ya da alt çene önde veya geridedir . Kimi zaman da karşıdan bakıldığında asimetrik bir görünüm söz konusudur. Diğer bazı hastalarda görünümde fark edilen bir şey olmasa da ısırma problemi gibi fonksiyonel sorunları vardır. Her iki durumda da dişler tam olarak uyuşmadığı için çiğneme ve beslenme sorunu ortaya çıkar. Ortognatik cerrahi çenelerdeki bu sorunu düzeltmek amacıyla, etkilenmiş çenelerin uygun pozisyona getirilmesi için geliştirilmiştir. Vakanın şiddetine göre tek çene veya çift çene uygulanır.

ORTOGNATİK CERRAHİ HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?

* Ortodontik tedavi, çene bozukluğunu tek başına tedavi edemediği zaman

* Isırmanın düzelmesini, hastanın yediklerini daha rahat çiğnemesini ve çenenin daha iyi işlev görmesini sağlamak amacıyla

* Uygulanan ortodontik tedavinin uzun vadede başarılı sonuç vermesi için

* Çene kemiğinin daha iyi konumlanmasını sağlayarak ortodontik tedavinin süresini azaltmak için

* Çenenin doğru şeklini almasını sağlayarak daha estetik bir görünüm sağlamak için

* Hastanın nefes alma problemlerini sonlandırmak, uyku apnesi sorunlarını tedavi etmek için

* Hastada var olan konuşma bozukluklarını çözmek için

* Çene ağrılarını azaltmak için

DİŞ DİZİLİMİ İLE İLİŞKİSİ Bazı çene operasyonları diş dizilimini yakından ilgilendirmektedir. Operasyon öncesi diş diziliminde bazı tedaviler uygulanabilir. Çene ucu estetiğinde diş dizilimine ve ağız kapanışına dikkat edilirken bunların normal olduğu hastalara çene ucu estetiği yapılır. Yapılan operasyonlar sonunda genel yüz görünümü de değişir. Bu değişim de daha genç ve güzel bir görünüm elde etmeye yardımcı olur. Ortognatik operasyonlar çene asimetrisinin düzeltilmesine de yardımcı olur.
Çenenin uzatılması, kısaltılması, geriye ya da ileriye alınması gibi işlemler ile alt ve üst çenede bir çok değişim sağlamaktadır. Bu operasyonla birlikte başka cerrahi operasyonlar kombine şekilde uygulanabilir.

YENİ GÖRÜNÜM VE İYİLEŞME SÜREC Ortognatik operasyon sonrası elde edilen genç görünüm ve simetrik yüz hatları görsel açıdan tatmin edici sonuçlar sunmaktadır. Yüz hatlarında elde edilen yeni görünüm sayesinde yeniden doğmuş gibi hissedebilirsiniz.
Ortognatik operasyonlar sonrası hastalar çiğneme ve konuşma yetileri açısından daha iyi duruma gelir. Operasyon sonrası kemiklerin kaynaması süreci vardır. Bu sürenin kısa bir bölümünde hastaların sıvı ile beslenmesi istenir. Doktorun oluşturduğu kontrol planlamalarına uymalı, ağız açıp kapama egzersizleri yapılmalı.


Ortognatik Cerrahi İle İlgili Profesyonel Bilgi Ve Destek Almak İçin İletişime Geçiniz


Whatsapp Hemen Ara

Doç.Dr. Emre Hocaoğlu

  • Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Emre Hocaoğlu, 1977 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1995 yılında Özel Doğuş Anadolu Lisesi’ni, 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, İngilizce Tıp Bölümü’nü bitirmiştir. 2001 – 2007 arasında Tıpta Uzmanlık Eğitimini, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi; Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda tamamlamıştır. 2007-2008 arası Çorlu Asker Hastanesi’nde, 2008-2010 yıllarında ise Karabük Devlet Hastanesi’nde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2010 yılında Uzman Hekim olarak göreve başladığı İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi; Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda, 2014 yılında Doçent olmuştur. Ödüller almış klinik uygulamaları ve çok sayıda bilimsel çalışması plastik cerrahinin en önemli bilimsel dergilerinde kabul görmüştür. Bu üst düzey bilgi ve tecrübesinin bir sonucu olarak 2017 yılı Ocak ayında “Clinics in Plastic Surgery” adındaki yalnızca özel olarak davet edilen bilim adamlarının çalışmalarının yayınlandığı bir bilimsel dergide mikrocerrahi konusunda bir derlemesi yayınlanmıştır. Emre Hocaoğlu, özellikle çene-yüz cerrahisi, meme cerrahisi ve deri kanseri cerrahisi konularına yoğunlaşmış olarak mesleki yaşamına devam etmektedir. Evli, iki çocuk babasıdır.

image

Daha bakımlı, daha güzel ve daha çekici yeni nesil estetik uygulamalar


Whatsapp Hemen Ara

Siz Özelsiniz!

Telefon
0212 291 65 85
Adres

Teşvikiye Caddesi No:51 D:3 Nişantaşı İstanbul

Whatsapp
0 546 790 55 04
 Hemen Ara